Kočioni sustavi automobila su za sigurnu vožnju

Kočioni sustavi automobila svakako su jedan je od najvažnijih dijelova jer omogućuju sigurno zaustavljanje i kontrolu brzine. Njihova ispravnost presudna je za sigurnost vozača, putnika i ostalih sudionika u prometu. 

Današnji automobili opremljeni su naprednim sustavima za kočenje koji uključuju disk-kočnice, bubanj-kočnice, sustave protiv blokiranja kotača (ABS) i elektroničke sustave kontrole stabilnosti (ESP). Redovito održavanje kočnica i pravovremena zamjena istrošenih dijelova ključni su za sigurno i učinkovito kočenje u svim uvjetima vožnje.

Vrste kočionih sustava automobila

Kočioni sustavi automobila kod modernih vozila se razlikuju, ovisno o njihovoj namjeni i konstrukciji. Disk-kočnice najčešće se nalaze na prednjim kotačima, a kod novijih modela i na stražnjim, jer pružaju bolje performanse i učinkovitije raspršuju toplinu. Bubanj-kočnice, iako manje efikasne od disk-kočnica, i dalje se koriste na stražnjim kotačima nekih modela vozila zbog jednostavnosti i nižih troškova održavanja. 

Kočioni sustavi automobila bubanj kočnice
Postoje različite vrste kočnica između vozila i unutar kočionih sustava automobila. Disk, bubanj, kočnice protiv blokiranja i kočnice za hitne slučajeve! S toliko mnogo vrsta kočnica i kočionih sustava, uključujući hidraulične, elektromagnetske i frikcijske, to može biti teško za svakog potrošača.

Hidraulički sustav koristi kočionu tekućinu za prijenos sile s papučice kočnice na kočione komponente, dok elektronički sustavi poput ABS-a sprečavaju blokiranje kotača prilikom naglog kočenja, čime povećavaju kontrolu nad vozilom i smanjuju rizik proklizavanja.

Elektronički sustavi asistencije pri kočenju

Moderni automobili sve češće dolaze opremljeni naprednim elektroničkim sustavima asistencije pri kočenju koji dodatno poboljšavaju sigurnost i stabilnost vozila. Jedan od najpoznatijih kočionih sustava automobila je ABS (Anti-lock Braking System), koji sprečava blokiranje kotača prilikom naglog kočenja, omogućujući vozaču da zadrži kontrolu nad vozilom. Uz ABS, tu je i EBD (Electronic Brakeforce Distribution), koji optimizira raspodjelu kočione sile između prednjih i stražnjih kotača, prilagođavajući se uvjetima vožnje. 

ABS protiv EBD protiv BAS | Kako su ovi elektronički sustavi asistencije kod kočionih sustava automobila različiti jedan od drugog?

Dodatno, sustav BAS (Brake Assist System) prepoznaje hitne situacije i automatski povećava silu kočenja kako bi se smanjio zaustavni put. Neki napredni modeli automobila također uključuju sustave automatskog kočenja koji koriste senzore i kamere za prepoznavanje prepreka te po potrebi aktiviraju kočnice bez intervencije vozača. Ovi elektronički kočioni sustavi automobila igraju ključnu ulogu u povećanju sigurnosti na cesti, smanjujući rizik od sudara i gubitka kontrole nad vozilom.

Utjecaj vozačkih navika na kočenje automobila

Osim redovitog održavanja, trajnost i učinkovitost kočionog sustava automobila uvelike ovise o vozačkim navikama. Agresivno kočenje, naglo pritiskanje kočnice za auto i učestalo kočenje pri visokim brzinama mogu ubrzati trošenje kočionih pločica i diskova, što smanjuje njihovu dugotrajnost i povećava troškove održavanja. Vozači bi trebali primjenjivati tehniku postupnog usporavanja i koristiti kočenje motorom kada je to moguće, osobito na nizbrdicama. 

kočioni sustavi automobila kočnice
Način na koji vozite izravno utječe na istrošenost vaših kočnica, značajno utječući na njihovu dugovječnost.

Također, vožnja s preopterećenim vozilom dodatno opterećuje kočnice, povećavajući rizik od pregrijavanja i smanjenja njihove učinkovitosti. Usvajanjem pravilnih vozačkih navika moguće je produžiti vijek trajanja kočionih dijelova, poboljšati sigurnost i smanjiti troškove održavanja vozila, primjerice kad se kupuju originalni i rezervni dijelovi za automobil.

Pazite na ispravnost kočnica za auto

Kočnice za auto su ključna komponenta sustava za kočenje i mogu se podijeliti na nekoliko vrsta. Najčešće se koriste disk-kočnice, koje se sastoje od kočionog diska i čeljusti s pločicama koje stvaraju trenje i usporavaju vozilo. Bubanj-kočnice koriste unutarnje kočne papuče koje se šire prema bubnju kako bi zaustavile kotač. 

Sve vrste kočnica za auto s vremenom se troše, a istrošenost kočionih pločica ili diskova može:

  • Smanjiti učinkovitost kočenja
  • Povećati zaustavni put

Prvi znakovi istrošenih automobilskih kočnica uključuju škripanje, vibracije prilikom kočenja i smanjenu osjetljivost papučice. Pravovremena zamjena kočionih komponenti osigurava sigurnu i pouzdanu vožnju.

Održavanje i zamjena kočionih komponenti

Održavanje kočionog sustava automobila ključno je za sigurnost u vožnji. Redovite provjere kočionih pločica, diskova i kočione tekućine sprječavaju kvarove i osiguravaju optimalnu funkcionalnost. Kočiona tekućina s vremenom apsorbira vlagu, što može smanjiti njezinu učinkovitost i dovesti do kvara kočnica, pa ju je potrebno mijenjati prema preporukama proizvođača. 

originalni i rezervni dijelovi za automobil kupnja
Pravilne vozačke navike mogu produžiti vijek trajanja kočionih dijelova i smanjiti troškove kad se kupuju originalni i rezervni dijelovi za automobil.

Također, nepravilno poravnanje kotača i neispravni amortizeri mogu utjecati na trošenje kočionih pločica i diskova, što povećava rizik od nesigurnog kočenja. Vozači bi trebali obratiti pažnju na promjene u radu kočnica za auto te odmah reagirati ako primijete bilo kakve nepravilnosti.

Originalni i rezervni dijelovi za automobil su lako dostupni

Prilikom zamjene dijelova automobila važno je odabrati kvalitetne i pouzdane komponente. Tako se mogu birati originalni i rezervni dijelovi za automobil. Originalni su oni koje preporučuje proizvođač vozila i osiguravaju najbolju kompatibilnost i dugotrajnost, ali često dolaze s višom cijenom. S druge strane, rezervni dijelovi za automobil od provjerenih proizvođača mogu biti kvalitetna i pristupačnija alternativa, pod uvjetom da zadovoljavaju sigurnosne standarde. 

Na tržištu su dostupni brojni originalni i rezervni dijelovi za automobil i ne biste trebali imati problema s pronalaskom odgovarajućih.

Članci iz iste kategorije: